Baildon Boundary Way

Sunday 7th April 2002

Unofficial Results

For official results, see Baildon Runners Website
Pos First Name  Last Name    Club                  Time    Group 
  1 Robin       LAWRENCE     Bingley Harriers      1:19:29 M
  2 Steve       WEBB         Valley Striders       1:22:24 M
  3 Julian      MAWSON       Otley AC              1:22:30 M
  4 David       HINCHCLIFFE  Longwood              1:22:42 M40
  5 Michael     WRENCH       Valley Striders       1:22:53 M
  6 Jason       HEMSLEY                            1:24:00 M
  7 Jonathon    ADDY         Pudsey Pacers         1:24:43 M
  8 Gerald      THORNTON                           1:24:55 M
  9 Mark        TURRELL      Harrogate             1:24:59 M
 10 David       BROCK        Orion                 1:25:21 M40
 11 Frank       REILLY       Stockport Harriers    1:25:40 M50
 12 Stefan      MACINA       Pudsey & Bramley      1:25:54 M
 13 Andrew      MESKIMMON                          1:26:14 M
 14 Paul        GARDNER      Pudsey Pacers         1:27:10 M40
 15 Gary        JOHNSON      Dewsbury Road Runners 1:27:21 M40
 16 Gary        PHILLIPS     Pudsey Pacers         1:27:32 M40
 17 John        YATES        Thirsk Sowerby H      1:27:35 M
 18 Robert      SAMUELS      Pudsey                1:27:42 M40
 19 Jonathon    INGRAM       Saddleworth           1:28:06 M
 20 Rob         GRILLO       Keighley & Craven     1:28:17 M
 21 Dominic     O'HOOLEY                           1:28:23 M
 22 John        HUTCHINSON                         1:28:34 M
 23 David       MEWSE        Kilbarchan            1:29:22 M50
 24 Tim         CLEGG        Keighley & Craven     1:29:43 M40
 25 Gareth      PATCHETT     Spenborough           1:29:51 M
 26 Simon       GRIFFIN                            1:29:56 M
 27 Steve       SMITH        HFC                   1:30:28 M
 28 Michael     JEFFREY      Otley AC              1:30:57 M50
 29 Steve       CURTIS                             1:31:07 M40
 30 David       HELPS        Leigh                 1:31:14 M40
 31 Duncan      ASQUITH      Skyrac                1:32:00 M40
 32 Henry       LANG         Valley Striders       1:32:08 M
 33 Peter       MAY          Horsforth Harriers    1:32:13 M40
 34 Mark        ILEY         Ilkley Harriers       1:32:59 M
 35 Lucy        WHITTAKER    Saddleworth           1:33:14 F
 36 Neil        LLOYD        St Bedes              1:33:31 M40
 37 Mike        BALDWIN      Ilkley Harriers       1:33:39 M40
 38 Christopher MAGUIRE      Dewsbury Road Runners 1:33:53 M40
 39 Richard     TAYLOR       Keighley & Craven     1:34:05 M
 40 Anthony     KNOWLES      Keighley & Craven     1:34:34 M50
 41 Mark        WILKINSON    Keighley & Craven     1:34:57 M
 42 Geoffrey    HOWARD                             1:35:09 M50
 43 Chris       STUBBS       Eccleshill            1:35:13 M
 44 Jim         WHELDON      Pudsey                1:35:16 M40
 45 Brian       HEALEY       Nidd Valley           1:35:20 M40
 46 Chris       BOOKER       West Yorkshire Police 1:35:28 M
 47 Victoria    MCPARLAND    Abbey Runners         1:35:35 F
 48 David       EMANUEL                            1:35:49 M
 49 Peter       MCHUGH       Quakers               1:35:59 M40
 50 Alan        JUDD         Fellandale            1:36:01 M50
 51 Raymond     MCARTHUR                           1:36:07 M50
 52 Emma        GREENBANK ?? Bingley Harriers      1:36:13 F
 53 Steven      THOMPSON                           1:36:26 M40
 54 Darren      BEAUMONT     Dewsbury Road Runners 1:36:34 M
 55 Jeanette    WILSON       East Hull             1:36:41 F35
 56 Chris       WRAGG                              1:37:05 M
 57 Robert      BYASS                              1:37:14 M40
 58 Peter       RAWNSLEY     Skyrac                1:37:19 M50
 59 Andrew      ACKROYD      Harrogate             1:37:24 M40
 60 Peter       HILL         Dewsbury Road Runners 1:37:40 M40
 61 Peter       HUGHES       Queensbury            1:37:46 M40
 62 Kath        DRAKE        Spenborough           1:37:53 F40
 63 Trevor      HARDEN       Rossendale            1:37:56 M40
 64 Kevin       ERSKINE                            1:38:06 M
 65 Oliver      DOWNING      Bingley Harriers      1:38:08 M50
 66 Dave        BESTON       Abbey Runners         1:38:15 M40
 67 Thierry     GUIGNON                            1:38:41 M
 68 James       NOLAN        Fell Runners          1:38:47 M50
 69 Steve       WOOD         Horsforth Harriers    1:38:51 M40
 70 Mike        FRIEND                             1:39:05 M40
 71 Peter       JOWETT                             1:39:18 M
 72 Tim         BROOMFIELD   Harrogate             1:39:32 M40
 73 Andrew      AUSTIN       Clayton Le Moors      1:39:39 M40
 74 Richard     CHATBURN     Keighley & Craven     1:39:49 M
 75 Graham      ELLIOTT      Dragons               1:39:52 M40
 76 Robert      PRITCHARD    Skyrac                1:40:00 M40
 77 Ray         WALKER       Eden Runners          1:40:03 M50
 78 Mark        BLAKSPEAR    Saddleworth           1:40:27 M40
 79 Keith       BAMFORTH     Holme Valley          1:40:40 M60
 80 Alistair    FALE         Valley Striders       1:40:59 M40
 81 Michael     MIDGLEY      Valley Striders       1:41:01 M50
 82 Simon       GREENE       Northern Vets         1:41:01 M40
 83 Andrew      CUTTS        Valley Striders       1:41:08 M40
 84 Andrew      BARRETT      Pudsey Pacers         1:41:10 M40
 85 Kevin       JENKINSON    Dewsbury Road Runners 1:41:18 M50
 86 Chris       SMITH        Idle                  1:41:26 M
 87 Bob         JACKSON      Valley Striders       1:41:40 M50
 88 Clive       SMITH        Ilkley Harriers       1:41:48 M40
 89 David       SPINK        Kirkstall Harriers    1:41:52 M40
 90 Roger       HALL         Bingley Harriers      1:42:01 M50
 91 David       ARMSTRONG    St Bedes              1:42:02 M50
 92 Richard     TOWNEND                            1:42:04 M
 93 John        HUTCHINSON   Kirkstall Harriers    1:42:12 M50
 94 Bruce       DUNCAN       Bingley Harriers      1:42:44 M50
 95 David       KIRK                               1:42:51 M
 96 Tony        BELL         Nidd Valley           1:42:56 M50
 97 Nicholas    USHER                              1:43:37 M40
 98 Keith       BELCHER      Abbey Runners         1:43:44 M50
 99 Pip         MOURNE       Holme Valley          1:43:52 M
100 John        MCINTOSH     Bury                  1:44:10 M40
101 Andrew      RAWLINS      Werrington            1:44:20 M
102 John        CROOK        Skelmersdale          1:44:51 M
103 Glen        ALLOTT                             1:44:53 M
104 Steve       BRADSHAW                           1:44:57 M
105 Phillip     CLEGG                              1:44:58 M40
106 Julie       HARVEY       Ilkley Harriers       1:45:05 F35
107 Michael     HOWARD       Radcliffe             1:45:13 M40
108 Ian         BARBER       Saddleworth           1:45:27 M40
109 Peter       LAMBERT      Valley Striders       1:45:28 M60
110 Andrew      DALTON       Skelmersdale          1:45:29 M
111 Steven      LITTLE       Bingley Harriers      1:45:39 M40
112 Jim         BARRATT      Saddleworth           1:46:00 M40
113 Malcolm     LEE          St Bedes              1:46:09 M50
114 Mark        HETHERINGTON Abbey Runners         1:46:23 M
115 John        EDMONDSON                          1:46:39 M50
116 Eddie       STOBART      St Bedes              1:46:52 M40
117 Brian       BOOTH        Radcliffe             1:46:52 M40
118 Geoff       BINNS        York Acorn            1:46:52 M
119 Damian      BURRAS                             1:46:56 M40
120 GErry       ROYLE        Saddleworth           1:46:58 M50
121 Mick        BEAN         Pudsey                1:47:02 M40
122 Paul        GLOVER       HFC                   1:47:08 M50
123 Tim         FORSTER      Chapel Allerton       1:47:08 M50
124 Dawn        GRAY         Horsforth Harriers    1:47:12 F
125 Malcolm     DAVEY        Horsforth Harriers    1:47:16 M40
126 David       PERRY                              1:47:23 M
127 Brian       RICHARDSON   Beverley              1:47:26 M50
128 Serena      BLACKBURN    Horsforth Harriers    1:47:26 F35
129 John        ROSS         Quakers               1:47:29 M40
130 Michael     DAMMS                              1:47:31 M50
131 Michael     DAVIS        Skipton               1:47:36 M50
132 Chris       NORMINGTON                         1:47:43 M
133 Philip      SMITH        Baildon Runners       1:47:51 M45
134 Julie       HOLDSWORTH   Baildon Runners       1:47:52 F40
135 Rosilind    LEE          Aire Centre Pacers    1:47:57 F
136 John        ARCHER       Aire Centre Pacers    1:47:58 M50
137 John        LUMB         Nidd Valley           1:48:01 M50
138 John        MOORHOUSE    Meltham               1:48:01 M40
139 Christine   PRESTON      Keighley & Craven     1:48:07 F35
140 Carole      QUIRK        Skelmersdale          1:48:12 F40
141 Kevin       HILL         Dewsbury Road Runners 1:48:28 M50
142 Catherine   FAWCETT      Keighley & Craven     1:48:32 F45
143 Gordon      ALLISON      Eden Runners          1:48:35 M50
144 Chris       MYCOCK       Radcliffe             1:48:40 M40
145 Nichola     WILDE        Horsforth Harriers    1:48:55 F40
146 Vinny       BRODRICK                           1:49:10 M40
147 Peter       HELLIWELL                          1:49:15 M
148 Richard     SMITH                              1:49:28 M
149 Stephen     BURROWS                            1:49:37 M
150 Sue         PRESTON      Skipton               1:49:45 F40
151 Peter       BRITTON                            1:49:59 M40
152 Richard     NOTTIDGE                           1:50:19 M40
153 James       FOWLER                             1:50:25 M
154 Keith       WOOD         Ilkley Harriers       1:50:28 M40
155 Julie       HUSTWIT      Horsforth Harriers    1:50:31 F35
156 Stephen     BLADES                             1:50:39 M50
157 Jacqueline  ACKROYD      Harrogate             1:50:50 F45
158 Colin       BEST         Otley AC              1:51:17 M40
159 Richard     AISTON       Dewsbury Road Runners 1:51:39 M40
160 Paul        BURGESS      Werrington            1:52:01 M50
161 Tony        REX                                1:52:02 M
162 Jeff        HIGNETT      Bury                  1:52:02 M50
163 Brian       CAMPBELL                           1:52:13 M50
164 Keith       PRATCHETT    St Bedes              1:52:14 M50
165 Angelo      NARDER                             1:52:18 M
166 Ian         WILCOCK      York Acorn            1:52:20 M40
167 Mike        MOSS         St Bedes              1:52:24 M40
168 Nicholas    CHARLESWORTH                       1:52:33 M
169 Paul        RICHARDSON   York Acorn            1:52:44 M
170 Paul        NORMAN       Skipton               1:52:56 M40
171 Dohey       MILNROE                            1:53:09 M50
172 Steve       HOBSON       Dragons               1:53:14 M
173 Martyn      GREGSON      Kirkstall Harriers    1:53:20 M40
174 Tony        WINTER       Saddleworth           1:53:21 M
175 Jean        DAVEY        Horsforth Harriers    1:53:22 F40
176 Chris       DEHAN        East Cheshire         1:53:23 M50
177 Gill        WHALLEY      Bingley Harriers      1:53:35 F40
178 Allan       KAY          100 Marathon          1:53:42 M50
179 Peter       WOOD                               1:53:55 M40
180 Marion      HARRISON     Barnsley              1:54:38 F45
181 Gordon      BRINDLE                            1:54:39 M40
182 Mark        LATHAM                             1:54:39 M40
183 Graham      SPENCER      Road Runners          1:54:40 M40
184 George      PRODRICK     Werrington            1:54:44 M60
185 Lesley      HARDWICK     Barnsley              1:54:49 F35
186 Neal        SHOTTER      Kirkstall Harriers    1:54:50 M40
187 Gerard      BIGGS        Bingley Harriers      1:55:03 M40
188 Dave        BUTLER       Pudsey                1:55:09 M
189 John        SMITHHURST   Bingley Harriers      1:55:34 M60
190 Helen       LOVE         St Bedes              1:55:45 F40
191 Stuart      LANCASTER                          1:55:55 M
192 Linda       WRIGHT       Ilkley Harriers       1:56:09 F40
193 Robin       BARRETT                            1:56:16 M50
194 Jon         HARRIS                             1:56:24 M
195 Mike        NEWMAN       Holmfirth             1:56:24 M50
196 Lee         PRINGLE                            1:56:28 M
197 Paul        BRASSINGTON  Preston               1:56:37 M40
198 Lisa        FOREMAN      Rothwell              1:56:40 F
199 Henry       HALLIDAY                           1:57:10 M
200 Phil        EVANS        Skipton               1:57:14 M
201 Paul        FORKINS      Aire Centre Pacers    1:57:26 M60
202 William     CALVERT      Bingley Harriers      1:57:26 M40
203 Sharron     SMITH        Bingley Harriers      1:57:29 F
204 Victoria    WRIGHT       Ilkley Harriers       1:58:03 F
205 Davina      SMITH        Idle                  1:58:43 F35
206 Tom         KASPROWICZ   Road Runners          2:00:16 M
207 Susan       FINNERTY     Fell Runners          2:00:33 F35
208 Ron         SMALES                             2:00:55 M40
209 Rita        JORDAN       St Bedes              2:01:12 F45
210 David       WAKEFIELD                          2:01:26 M40
211 Andrew      BURNS        Kippax                2:01:49 M60
212 John        ADAMS        Dewsbury Road Runners 2:02:03 M50
213 Helen       TICKNER                            2:02:16 F
214 Julie       DEWBERRY     Hull Springhead       2:02:41 F35
215 Peter       SCANLON      Thirsk Sowerby H      2:02:51 M50
216 Dave        SHAW                               2:02:58 M50
217 Peter       HEY          Kirkstall Harriers    2:03:30 M40
218 Ian         DIGWEED                            2:03:55 M
219 John        CABLE        Hong Kong             2:04:35 M50
220 Helen       COGAN                              2:04:47 F
221 Vincent     MURPHY       St Bedes              2:04:49 M
222 Eric        GREENWOOD    Stainland Lions       2:05:10 M50
223 John        CONNOR                             2:05:28 M
224 Adrian      LEE          Aire Centre Pacers    2:05:58 M50
225 Karen       EDRIDGE      Aire Centre Pacers    2:05:58 F40
226 Robert      SWEETING     Nidd Valley           2:06:03 M50
227 Sarah       BOOTH                              2:06:03 F
228 Peter       YATES        Leeds & Bradford Tri  2:06:22 M50
229 Mario       DOYLE                              2:06:28 M40
230 Douglas     BALL         Blaydon Harriers      2:06:45 M50
231 Maria       RUANE                              2:06:46 F
232 Rod         PARKIN       Kippax                2:06:54 M60
233 Carmen      PIDCOCK      Rothwell              2:07:08 F
234 Timothy     SLINN                              2:07:21 M40
235 Steve       LUND         Goole Viking Striders 2:07:22 M40
236 Sara        DYER         Valley Striders       2:07:29 F40
237 David       ADAMS                              2:07:45 M60
238 Richard     CRABTREE     Beverley              2:08:28 M50
239 Andy        SARAH        Ilkley Harriers       2:08:38 M50
240 Julie       JOLLIE       Ilkley Harriers       2:08:53 F
241 Ralph       PORTER       Fellandale            2:08:56 M50
242 George      GODDARD      Eshill                2:09:20 M50
243 Barry       COCKIN       Beverley              2:09:29 M50
244 Malcolm     SHARP        Baildon Runners       2:09:39 M60
245 Marilyn     GREENWOOD    Stainland Lions       2:09:54 F45
246 Roger       DAWSON                             2:10:06 M50
247 Ashleigh    SIMONS       Horsforth Harriers    2:10:36 M
248 John        HILTON       Abbey Runners         2:10:52 M50
249 Kirsty      FORREST                            2:10:56 F
250 Derek       CHARLESTON                         2:10:57 M
251 Paul        PEARSON                            2:11:02 M50
252 Ivor        ROBERTS      Beverley              2:11:25 M50
253 Andrew      WRIGHT       Ilkley Harriers       2:11:27 M40
254 Geoffrey    BANK                               2:11:54 M40
255 Carole      RAISTRICK    St Bedes              2:12:37 F45
256 Judith      COLE                               2:13:05 F
257 Susan       CORNEY       Halifax Harriers      2:13:06 F45
258 Katie       OSCROFT      Halifax Harriers      2:13:06 F35
259 Melanie     RANSLEY      Halifax Harriers      2:13:06 F45
260 Derek       LAMB                               2:14:15 M40
261 Ruth        MURPHY       St Bedes              2:14:25 F35
262 Rob         JOWSEY                             2:15:24 M
263 Amanda      PARNABY      Ilkley Harriers       2:17:28 F45
264 Derek       MITCHELL                           2:18:30 M60
265 Nigel       HAMMONDS                           2:18:48 M
266 Gillian     BURNELL      Rothwell              2:19:30 F45
267 Julie       GROGAN       Rothwell              2:19:30 F40
268 Adrian      PITTS        Stainland Lions       2:19:56 M50
269 Michelle    PATERSON     Beverley              2:20:02 F35
270 Dorothy     CARR                               2:20:28 F45
271 Patricia    PITTS        Stainland Lions       2:22:14 F45
272 Kirsty      SHACKLETON   St Bedes              2:22:22 F
273 Steve       JACKSON                            2:22:27 M
274 Ann         DALE         Kilbarchan            2:22:39 F40
275 Amanda      PARRY        St Bedes              2:23:19 F
276 Jim         TOWERS       Nidd Valley           2:24:40 M50
277 Lyn         EDEN         Nidd Valley           2:24:40 F45
278 Allen       BARNES       Ripon                 2:25:06 M60
279 Jackie      BARNES       Ripon                 2:25:06 F45
280 Sue         ELLIOTT      Eccleshill            2:25:18 F40
281 David       BARBER       Clayton Le Moors      2:25:47 M40
282 Vivienne    CROSIER                            2:26:02 F35
283 Philip      HILL         Horsforth Harriers    2:26:14 M60
284 Sue         HAWKER       Keswick AC            2:32:13 F35
285 Jenny       TOMLINSON    East Cheshire         2:32:33 F45
286 Andrea      GLOSSOP                            2:32:58 F35
287 Laura       TURNER                             2:33:23 F
288 Claire      MACINA       Ilkley Harriers       2:33:25 F
289 Jim         AVEYARD                            2:44:04 M50
290 Margaret    RICHARDSON   Beverley              2:44:51 F45
291 Susan       TAYLOR                             2:45:00 F


Last Updated on 07/04/2002
By Bob Jackson
Email: bob.jackson@virgin.net