Harewood 2 mile Junior Race and Adult Fun Run

Sunday 9th October 2005

Confirmed Results

as at 19 November

Thank you to everyone who took part, we have raised over 3,000 for 
Lineham Farm Children's Centre

Every finisher in the 2 mile race has received a certificate.

Our apologies to the four lead runners who were mis-directed, we will refund
their entry fees and give them a free entry to next year's race.

                                                                         Pos
Pos   No  Name                       Club                   Cat   Time   in Cat
  1    8  Jamie      Whittingham     Cardinal Heenan HS    B13-14 13.25    1
  2  852  Katherine  Coupland        Harrogate H           G13-14 13.28    1
  3  835  Alex       Martin          Horsforth Harriers    B15-16 13.39    1
  4  832  Daniel     Roebuck         Ilkley Harriers       B15-16 13.40    2
  5  964  James      Thompson        Spenborough AC        B11-12 14.23    1
  6  969  Simon      Chapman         Ilkley Harriers       B15-16 14.31    3
  7  982  Howard     Thompson        Driffield Striders    B13-14 14.34    2
  8  908  Georgia    Byas            Pocklington S         G11-12 14.45    1
  9  981  Joanna     Kitson          Leeds                 G13-14 15.19    2
 10  953  George     Wade            Menston                B7-8  15.25    1
 11   80  Gavin      Taylor          Valley Striders        B7-8  15.35    2
 12  915  Catherine  Gibbons         Ilkley Harriers       G15-16 15.41    1
 13   36  Jonathan   Turpin          Harrogate GS          B11-12 15.52    2
 14  980  Alexandra  Calvert         Wakefield H           G13-14 15.52    3
 15  968  Mike       Sherman         Leeds City AC           M    15.59    1
 16  943  Kerrie     Page            Doncaster AC          G9-10  16.00    1
 17  922  Georgia    Worboys         Doncaster AC          G9-10  16.07    2
 18   34  Claire     Welling         Chapel Allerton         F    16.15    1
 19  846  David      Clarke          Leeds                   M    16.18    2
 20  845  Thomas     Robinson        Wakefield               M    16.19    3
 21   29  Declan     O'Callaghan     West Langton          B11-12 16.21    3
 22  944  Ian        Clarke          Tranmere Park S       B9-10  16.22    1
 23  926  Andrew     Barber          Boston Spa S          B15-16 16.23    4
 24    9  Danielle   Whittingham     Leeds City AC         G9-10  16.25    3
 25  820  Garry      Doubtfire       Selby                   M    16.33    4
 26  994  Megan      Dennison        Leeds                 G13-14 16.38    4
 27    7  David      Ellis           Iveson PS              B7-8  16.39    3
 28  804  Robert     Aitken          Harrogate             B9-10  16.42    2
 29   98  Brandon    Cope            Halifax               B9-10  16.43    3
 30  842  Emilia De  Biase           Wakefield H           G11-12 16.45    2
 31   21  Daniel     Sykes           Adel                  B13-14 16.51    3
 32   16  Tim        Menzies         Cookridge             B11-12 16.52    4
 33  828  Matthew    Freeman         St Margarets School   B9-10  16.56    4
 34  803  Nicky      Aitken          Harrogate               F    17.01    2
 35  995  Timothy    Wood            Ilkley                  M    17.10    5
 36  966  Adam       Bennett         Ilkley Harriers       B13-14 17.13    4
 37   17  Anthony    Menzies         Cookridge               M    17.22    6
 38  986  David      Rowbotham       North Rigton           B7-8  17.24    4
     NN   no         number                                  X    17.25
 39  844  Chris      Robinson        Tingley                 M    17.31    7
 40  990  Nevada     Hargeaves-MadhasIlkley                B13-14 17.32    5
 41   25  Yvette     Clift           Castleford              F    17.46    3
 42   31  Jamie      Tallents        Retford               B11-12 17.49    5
 43  983  Indra      Davies          Retford AC            G9-10  17.49    4
 44   30  Kirsty     Tallents        Retford AC            G9-10  18.02    5
 45   22  Elizabeth  Richings        Otley                  G7-8  18.05    1
 46  812  Nick       Seymour         Harrogate             B9-10  18.07    5
 47  949  Bethany    Bloor           Menston               G11-12 18.11    3
 48  948  James      Bloor           Menston               B9-10  18.12    6
 49  984  Zoe        Rowbotham       Harrogate H           G11-12 18.26    4
 50  985  Georgina   Smith           Harrogate             G11-12 18.27    5
 51   89  Ronan      Loftus          Chapel Allerton PS    B9-10  18.27    7
 52   85  George     Coulthard       York                  B9-10  18.29    8
 53  921  Richard    Aspinall        Northalleton            M    18.29    8
 54  849  Sarah      Hocking         ??                      F    18.31    4
 55   24  Olivia     Dovernor        Thornton               G7-8  18.40    2
 56  843  Marne      Coulson         Tingley                 F    18.51    5
 57  923  Oliver     Bell            Harrogate              B7-8  18.53    5
 58   32  Emily      Dunn            Leeds City AC         G9-10  19.00    6
 59   33  Janet      Dunn            Rothwell                F    19.00    6
 60  819  Billy      Painter         Calder MGH            B11-12 19.04    6
 61  924  Michelle   Bell            Harrogate               F    19.06    7
 62  818  Penny      Painter         Halifax                 F    19.10    8
 63   93  Rachel     Viney           Halifax                 F    19.16    9
 64   91  Bradley    Asquith         Crossgates             B7-8  19.23    6
 65  809  Georgina   Spencer         Rotherham Harriers    G9-10  19.27    7
 66  965  Tom        Bennett         Ilkley Harriers        B7-8  19.27    7
 67  967  Andrew     Bennett         Ilkley Harriers         M    19.33    9
 68  860  Lucy       Pozman          Ind                   G11-12 19.36    6
 69  912  Liam       Heron           Thornton PS           B9-10  19.39    9
 70  937  Danny      Bowles          St Matthews S         B9-10  19.42   10
 71   57  Anjuli     Parmar          Pudsey Grangefield    G13-14 19.44    5
 72  947  Theo       Gains           St Matthews S         B9-10  19.44   11
 73  800  Robin      South           Leeds                   F    19.45   10
 74  802  Julie      Isaac           Leeds                   F    19.45   11
     NN   no         number                                  X    19.47
 75  909  Lucien     Heron           Thornton PS            B7-8  19.47    8
 76  997  Fiona      Meth            Leeds                   F    19.49   12
 77   61  Deanna     Meth            Sheffield               F    19.49   13
 78  989  Odin       Hargeaves-MadhasIlkley                B9-10  19.56   12
 79   28  Beth       O'Callaghan     Leicester GS          G13-14 20.00    6
 80   88  Aileen     Loftus          Chapel Allerton PS     G5-6  20.07    1
 81  814  Jackson    Laybourn        Chapel Allerton school B5-6  20.09    1
 82  815  Alan       Hirons          Abbey Runners           M    20.12   10
 83   90  Charlotte  Loftus          Chapel Allerton PS      F    20.12   14
     NN   no         number                                  X    20.12
 84  957  Ben        Williams        Leeds                 B11-12 20.25    7
 85  848  Susannah   Sellers         Bardsey                 F    20.25   15
 86  822  Thomas     Shortall        Leeds                 B9-10  20.26   13
 87   47  Millie     Coverdale       Wetherby              G9-10  20.35    8
 88  987  Raj        Madhas          Ilkley                  M    20.38   11
 89   84  Mira       Mijackova       Leeds                   F    20.39   16
 90   75  Gustav     Pade            Leeds                 B9-10  20.40   14
 91   74  Petar      Grkinic         Leeds                 B9-10  20.42   15
 92   82  Anne Marie Pade            Leeds                   F    20.42   17
 93  903  Kieran     Lacy            Stanley St Peters     B9-10  20.43   16
 94   60  Bethany    Lunn            Great Preston         G9-10  20.43    9
 95  838  Zoe        Peck            Alwoodley Primary     G9-10  20.43   10
 96   59  Gary       Lunn            Great Preston           M    20.44   12
 97   97  Jennifer   Farrer          Leeds                   F    20.44   18
 98  869  Sophie     Steele          Ilkley                 G5-6  20.50    2
 99  806  Max        Simister        Harrogate             B9-10  20.50   17
100  808  Clare      Simister        Harrogate               F    20.52   19
101  807  Georgina   Simister        Harrogate              G7-8  20.53    3
102   76  Matthew    Hodgson         Leeds                 B9-10  20.58   18
103  977  Sophie     Van Zelst       Western PS            G9-10  20.58   11
104  974  Peter      Van Zelst       Harrogate               M    20.58   13
105  917  Tommy      Leatherbarrow   Nidderdale High       B13-14 21.02    6
106   20  Adam       Sykes           Adel                  B11-12 21.03    8
107   18  Frances    Gormley         Pudsey                G11-12 21.04    7
108  824  Chris      Peers           Leeds                 B9-10  21.05   19
109  867  Joshua     Moore           Leeds                  B5-6  21.13    2
110  862  Caroline   Clarkson        Leeds                   F    21.13   20
111  813  Becky      Grech           Leicester               F    21.14   21
112  907  Thomas     Dyson           Leeds                   M    21.21   14
113  836  Harriet    Thorley         Leeds                 G11-12 21.21    8
114  956  Sharon     Williams        Leeds                   F    21.21   22
115  821  Diane      Doubtfire       Selby                   F    21.23   23
116   66  Angus      Gray            Rossett Aire CPS       B5-6  21.43    3
117   65  Mark       Gray            Harrogate               M    21.43   15
118   19  Rachel     Sykes           Adel                  G9-10  21.47   12
119  972  Jonathan   Wright          Northowram             B7-8  21.49    9
120  833  Stevan     Mijakovac       Leeds                   M    21.57   16
121  920  Becky      Felgate         Pool in Wharfedale      F    21.58   24
122   96  Oliver     Tandy           Golcar                 B5-6  22.01    4
123   42  William    Mirfin          Roundhay               B5-6  22.10    5
124   43  Paul       Mirfin          Roundhay                M    22.10   17
125   23  Jack       Richings        Otley                 B11-12 22.13    9
126  916  Eileen     Gibbons         Ilkley Harriers       G11-12 22.16    9
127  868  Justin     Steele          Ilkley                  M    22.22   18
128   69  Matt       Sullivan        York                   B7-8  22.23   10
129  823  George     Shortall        Chapel Allerton RR     B7-8  22.23   11
130   67  John       Sullivan        York                    M    22.25   19
131  992  Ella       Williams        Leeds                  G7-8  22.26    4
132  829  Ben        Freeman         St Margarets School    B7-8  22.28   12
133  827  Sarah      Freeman         Leeds                   F    22.28   25
134  850  Ellie      Mitten          Leeds                 G9-10  22.31   13
135   83  Tish       Butler          Leeds                   F    22.31   26
136  918  Neil       Whittaker       St Oswalds CofE PS     B7-8  22.31   13
137   72  Oliver     Mitchelson      Harrogate              B5-6  22.38    6
138   71  Ian        Mitchelson      Harrogate               M    22.39   20
139  851  Ella       Sykes           Leeds                 G9-10  22.45   14
140  998  Jackie     Harris          Leeds                   F    22.45   27
141  919  Alix       Shaw            Pool in Wharfedale      F    22.46   28
142  999  Sam        Harris          Leeds                  B7-8  22.46   14
143   95  Jordan     Cropper         Golcar                 B5-6  22.49    7
144   94  Jon        Tandy           Golcar                  M    22.50   21
145  934  Beth       Haire           Leeds                 G9-10  22.53   15
146  935  Sonia      Gill            Leeds                   F    22.53   29
147    1  Josephine  Mather-Hunter   Valley Striders        G7-8  22.55    5
148  810  Janet      Seymour         Harrogate               F    22.58   30
149  951  Graham     Horsfall        Halifax                 M    23.00   22
150   56  Anisha     Parmar          Pudsey Grangefield    G11-12 23.13   10
     NN   no         number                                  X    23.14
151  906  Susan      Dyson           Leeds                   F    23.21   31
152   78  Sam        Allanach        Boston Spa             B5-6  23.26    8
153   40  Thomas     Askew           Collingham            B9-10  23.36   20
154  805  Marcus     Keenan          Wetherby              B9-10  23.40   21
155   13  Hannah     Speed           Queensbury            G9-10  23.42   16
156   39  Andrew     Askew           Collingham              M    23.44   23
157  910  Yannick    Minvielle-Debat Bradford                F    23.53   32
158  866  Chloe      Clarke          Huddersfield          G9-10  23.55   17
159   37  Gregory    Turpin          Rossett Aire CPS      B9-10  24.01   22
160   35  Heather    Turpin          Harrogate               F    24.06   33
161   63  Nicola     Gray            Harrogate               F    24.28   34
162   73  Vicci      Aylesbury       Harrogate               F    24.28   35
163   41  Poppy      Askew           Collingham             G5-6  24.28    3
164   38  Emma       Askew           Collingham              F    24.28   36
165   27  Jack       O'Callaghan     Church Langton         B7-8  24.28   15
166   26  Susan      Hadley          West Langton            F    24.28   37
167  905  Janet      Hails           Harrogate               F    24.35   38
168  904  Georgia    Braithwaite     Harrogate              G7-8  24.35    6
169  801  Anna       Langford        Leeds                 G11-12 24.35   11
170  901  Malissa    South           Leeds                  G5-6  24.35    4
171  902  Jayne      South           Leeds                   F    24.35   39
172  954  Harry      Wade            Menston                B5-6  24.35    9
173  952  Julie      Wade            Menston                 F    24.35   40
174    6  Celeste    Burns           Fairburn               G7-8  24.35    7
175  858  Gemma      Carling         Harrogate             G9-10  24.35   18
176  856  Jade       Wardell         Harrogate             G9-10  24.35   19
177   87  Katherine  Redshaw         Valley Striders        G5-6  24.35    5
178  959  Benjamin   Thomas          Burley & Woodhead PS   B7-8  24.35   16
179  963  Fiona      Bailey          Bingley                G5-6  24.35    6
180  962  Jackie     Bailey          Bingley                 F    24.35   41
181   14  Josephine  Speed           Queensbury             B7-8  24.50   17
182   15  Martin     Speed           Queensbury              M    24.50   24
183  863  Rochelle   Morgan          Bramley                G7-8  24.50    8
184  861  Malcolm    Clarkson        Leeds                   M    24.50   25
185  855  April      Taylor          Harrogate              G7-8  25.01    9
186  857  Nikki      Wardell         Harrogate              G7-8  25.01   10
187  859  Tricia     Wardell         Harrogate               F    25.01   42
188  945  Emma       Pearce          Alwoodley PS          G9-10  25.11   20
189  946  Beverly    Pearce          Alwoodley               F    25.11   43
190  826  Matthew    Peers           Leeds                  B7-8  25.13   18
191  825  John       Peers           Leeds                   M    25.13   26
192  925  Georgia    Staniforth      St Josephs            G9-10  25.19   21
     AF   already    finished                                X    25.19
193  973  Charlotte  Van Zelst       Western PS             G7-8  25.19   11
194   64  Millie     Gray            Rossett Aire CPS       G5-6  25.46    7
     AF   already    finished                                X    25.48
195  958  Isaac      Walsh           Highfield PS           B5-6  25.56   10
196  961  Rhiannon   Hughes          Crossley Street PrimarG9-10  25.57   22
197   52  Laura      Davies          Wetherby              G9-10  25.57   23
198  971  Dave       Wright          Northowram              M    26.09   27
199  840  Mike       Winterhalder    Bramhope                M    26.09   28
200  841  Jonathan   Winterhalder    Bramhope               B5-6  26.09   11
201  979  Caitlin    Buckley         Wigton Moor S          G7-8  26.09   12
202  978  Don        Buckley         Alwoodley               M    26.09   29
203   45  Charlotte  Goff            Green Lane             G5-6  26.09    8
204   46  Jeanette   Pitts           Garforth                F    26.09   44
205   49  Lottie     Morris          Yeadon Westfield S    G11-12 26.18   12
206  960  Thomas     Harrison        Beecroft Primary       B5-6  26.18   12
207  864  Georgia    Clarke          Huddersfield          G11-12 26.22   13
208  939  Jonathan   Woo             Featherbank IS         B5-6  26.22   13
209  865  Diane      Clarke          Huddersfield            F    26.22   45
210  942  Daniel     Goodwin McKeon  St Theresas Catholic P B5-6  26.30   14
211  938  Ming       Liu             Dept of Health          F    26.30   46
212  940  Joanne     Goodwin         WYorks MS Therapy Cent  F    26.30   47
213  928  Megan      Parkin          Leeds                  G5-6  26.30    9
214  930  Maya       Tekchandani     Highfield PS           G5-6  26.30   10
215  931  Mivvy      Tekchandani     Valley Striders         F    26.30   48
216  927  Caroline   Parkin          Leeds                   F    26.30   49
217  854  Will       Hain            Western P C            B7-8  26.40   19
218  853  John       Hain            Harrogate               M    26.40   30
219  993  Louie      Williams        Leeds                  B5-6  26.40   15
220  970  Lidia      Wright          Northowram              F    26.44   50
221  975  Phoebe     Van Zelst       Western PS             G5-6  26.45   11
222  976  Sarah      Van Zelst       Harrogate               F    26.45   51
223  834  Maya       Mijakovac       Leeds                 G11-12 26.46   14
224   81  Rada       Grkinic         Leeds                   F    26.46   52
225   50  William    Morris          Yeadon Westfield S    B9-10  26.59   23
226   51  Gary       Morris          Saltaire                M    27.04   31
227   48  Sam        Morris          Yeadon Westfield S    B9-10  27.04   24
228   44  Nicola     Evans           Carr Manor S           G7-8  27.12   13
229   62  Kaethe     Uken            Sheffield              G7-8  27.12   14
230  988  Logan      Hargeaves-MadhasIlkley                 B5-6  27.27   16
231  991  Lynda      Hargeaves       Ilkley                  F    27.27   53
232  830  Joseph     Staniforth      Western Primary        B7-8  28.14   20
233  831  Farah-Naz  Staniforth      Harrogate               F    28.18   54
234  914  Ian        Whittaker       St Oswalds CofE PS     B7-8  28.22   21
235  913  Rachel     Whittaker       York                    F    28.22   55
236  996  Michael    Evans           Leeds                   M    30.01   32
237  811  Rob        Seymour         Harrogate H           B15-16 30.30    5
238  837  Lauren     Peck            Alwoodley Primary      G5-6  30.39   12
     AF   already    finished                                X    30.39
239  839  John       Peck            Alwoodley               M    30.40   33
240  929  Arun       Tekchandani     Highfield PS           B5-6  30.42   17
     AF   already    finished                                X    36.09
241  932  Sanjay     Tekchandani     Leeds                   M    36.17   34
242    3  Madeleine  Bhowmick        Valley Striders        G5-6  36.26   13
     NN   no         number                                  X    36.26

Apologies for the time taken to produce these results!

There were a few problems
- some runners had no number but had entered
- some runners had no number but were just accompanying children
- some runners crossed the line but then waited for friends before
  going through the funnel
- some runners crossed the finishing line twice
with the effect that matching finishing positions to times had been
difficult, particulary from position 150 onwards.

However we did have a man with a dictaphone just before the finish and
this has resolved many queries.

Next Races
Saturday 8 April 2006  Meanwood Valley Trail 
                   and Junior Races (1mile for 5-10yrs, 2miles for 11-16)
Sunday 8 October 2006  Harewood 10 mile Trail Race 
                   and 2 mile Junior Race / Adult Fun Run

Details on http://run.to/striders or from v.s@virgin.net or 0113 289 2830