Race Results October 2019

 – WYXC at Keighley
 – National Road Relays
 – British Fell Relays
 – York marathon
 – Reims marathon and half
 – Abbey Dash races
 – WYXC at Guiseley

WEST YORKSHIRE CROSS COUNTRY meeting 1 at Keighley 02/10/19

U11 Girls
4 Alannah Thornton 06:07
20 Abigail Kingston 06:40
U13 Girls
12 Evie Rose 12:46
19 Flo Pell 13:22
U13 Boys
10 Rafferty Mirfin 11:34
14 Leon Jones 11:42
39 Toby Walker 13:01
 Team finished 3rd
U15 Boys
13 Jamie Walker 17:03
17 Alfie Jones 17:14
U17 Men
20 Reuben Hill 19:41
Senior Women
14 Evie Brailsford 0:20:37
20 Myra Jones 0:21:02
39 Liz Adams 0:22:48
46 Sue Sunderland 0:23:21
50 Chloe Hudson 0:23:45
100 finished, team finished 5th
Senior Men
19 Dan Garbutt 0:26:47
31 Jon Pownall 0:27:35
44 John Shanks 0:28:39
53 Gary Mann 0:29:03
85 Steve Webb 0:30:39
87 James Tarran 0:30:45
94 Jerry Watson 0:31:14
99 Paul Smith 0:31:30
161 finished, team finished 7th

This also counted for Grand Prix points see
http://valleystriders.org.uk/new/wp-content/uploads/vsgp2019.xls
 
NATIONAL MEN’S 6 STAGE RELAY at Sutton Coldfield, Birmingham 06/10/19

1 Leeds City 1:44:46
2 Aldershot Farnham & District 1:45:49
3 Cambridge & Coleridge 1:45:37
47 Roundhay Runners 1:58:11
55 Valley Striders AC 2:00:46
 John Hobbs (64) 19:10
 David Song (64) 20:02
 Rav Panesar (62) 20:25
 Daniel Grant (60) 20:22
 Daryl Hibberd (59) 20:53
 Jonathan Young (55) 19:54

BRITISH FELL RELAYS 19/01/19
Read Ross Bibby’s report
http://valleystriders.org.uk/new/british-fell-relays-aka-the-battle-for-north-leeds/

YORK MARATHON 20/10/19 (VSGP any other marathon)

105 Andrew Bennett 02:49:42
188 Gwil Thomas 02:57:18
435 Joel Giddings 03:15:21
554 Rob Marsh 03:21:26

REIMS MARATHON AND HALF MARATHON 20/10/19 (VSGP)

Full marathon
Myra Jones 03:10:44 100
Ian Sanderson 03:35:36 96
Sue Sunderland 03:42:13 92
Liz Adams 03:45:15 88
Steph Gledhill 03:49:01 84
Richard Adcock 04:01:16 80

Half marathon
James Tarran 01:27:15 100
Sean Cook 01:32:03 97
John Hussey 01:54:14 93
John Wallace 02:00:09 90
Leila Kara 02:03:19 87
Anne Jones 02:14:52 83
Jean Hussey 02:50:22 80

For report, see
http://valleystriders.org.uk/new/autumn-tour-2019-run-in-reims/
 
ABBEY DASH JUNIOR RACE 27/10/19 (Leeds Junior Run Series)

3 Alfie Jones 07:28 M over 12 (3rd)
4 Leon Jones 07:52 M over 12 (4th)
22 Nako Mweu 09:15 M under 12 (9th) – VS waiting list
30 Darcey Mollitt Hill 09:54 F under 12 (4th)
34 Rebecca Kingston 09:57 F under 12 (6th)
66 Lily Sadler 10:58 F under 12 (17th)
79 Elizabeth Dossett 11:27 F under 12 (20th)
86 Nia Mweu 11:53 F under 12 (24th) – VS waiting list
103 Laurence Waterfall 00:12:59 M under 12 (41st) – VS waiting list

ABBEY DASH 10K 27/10/19 (VSGP)

109 John Hobbs 00:31:56 100
166 David Song 00:33:08 99
192 Jonathan Young 00:33:38 98
199 Rav Panesar 00:33:38 98
255 Tom Venning 00:34:29 96
452 Joel Giddings 00:37:53 95
476 Ian Sanderson 00:38:09 94
571 Tim Straughan 00:39:38 93
672 Adam Parton 00:40:32 92
826 Kevin McMullan 00:42:05 91
832 Angeline Dresser 00:42:36 90
868 Mike Powell 00:42:36 90
966 Amanda Spencer 00:43:57 87
998 Alex Watson-Usher 00:43:53 88
1005 Pip Trevorrow 00:44:18 85
1047 Jake Towler 00:44:06 86
1244 Tally Diamond 00:44:35 84
1261 Paul White 00:46:50 82
1453 Dinesh Kaulgud 00:45:39 83
1516 Ken Fox 00:49:07 81
2221 Brian Tyrrell 00:50:10 80
2259 Andy Mace 00:50:29 79
2477 Paul Mackreth 00:52:43 77
2569 Neil Sedgley 00:52:54 75
2589 Vicki Johnstone 00:51:32 78
3180 Leila Kara 00:52:46 76
3446 Zoe Nicholson 00:55:38 72
3557 Bob Jackson 00:52:58 74
3606 Caroline Tolan 01:00:34 68
3894 Christine Bradbourne 00:56:51 71
4730 Rosemary Reynolds 00:59:06 69
4737 Louise Jennings 00:55:32 73
4772 Christine Huckerby 01:03:40 67
5014 Sally Merchant-Edge 00:58:48 70
5670 Tracey Atherton 01:05:22 66
5761 Suweta Khurana 01:08:05 65
5941 Helen Muir 01:09:17 64
6099 Meryll Cripps 01:10:15 63
6225 Joanne Dammone 01:13:12 62
6403 Amanda Lea-Langton 01:16:36 61
http://valleystriders.org.uk/new/wp-content/uploads/vsgp2019.xls

WEST YORKSHIRE CROSS COUNTRY meeting 2 at Guiseley

U11 Girls
3 Alannah Thornton 06:27
6 Jessica Baxter 06:37
18 Abigail Kingston 07:06
50 Darcey Mollitt 08:17
60 finished
U13 Girls
18 Evie Rose 09:46
58 finished
U13 Boys
15 Rafferty Mirfin 12:14
45 Toby Walker 13:01
55 finished
U15 Boys
12 Jamie Walker 16:27
42 finished
Senior Women
20 Myra Jones 24:37
35 Chloe Hudson 26:10
42 Sue Sunderland 26:58
47 Josie Rothera 27:24
48 Liz Adams 27:26
89 finished, team finished 7th
Senior Men
10 Matt Hallam 35:08
12 Dan Garbutt 35:59
20 Jon Pownall 36:47
22 Dan Grant 36:
36 John Shanks 38:13
51 Gary Mann 39:10
81 Jerry Watson 41:49
86 Paul Smith 42:45
157 finished, team finished 3rd


Related Posts