Race Results September 2019

 – Leeds Country Way
 – Wetherby races
 – York summer T&F league
 – Golden mile
 – West Yorks T&F championships
 – Wakefield t&F open
 – Vale of York half
 – Northern Road Relays
 – Autumn Handicap
 – Kirkstall races

LEEDS COUNTRY WAY 01/09/19

Team positions
1 Wakefield Harriers Mens Team Men 6:42:39 (1st men)
2 Valley Striders A Men 6:52:21 (2nd men)
6 Roundhay Runners Vets Men 7:44:31 (1st vets)
12 Valley Striders Vets Mixed 8:13:14 (2nd vets)
18 Roundhay Runners Vixens Ladies 8:42:50 (1st ladies)
19 Valley Striders Ladies Ladies 8:45:42 (2nd ladies)
32 Valley Striders Mixed Mixed 9:28:20 (1st 4th team)
60 Ackworth Road Runners – The Lost Leg Mixed 13:57:21

V S Teams
Valley Striders A
John Hobbs & David Herdsman 01:10:56 2 / 01:10:56 2
Matt Hallam & Dan Grant 01:15:20 4 / 02:26:16 2
Rav Panesar & Jonathan Young 01:04:13 2 / 03:30:29 2
Dan Fisher & Tom Thomas 01:17:37 2 / 04:48:06 2
Jon Pownall & Daz Hibberd 01:01:43 2 / 05:49:49 2
Rob Howard & David Song 01:02:32 3 / 06:52:21 2
 
Valley Striders Vets
Roy Huggins & Tony Mills 01:27:41 25 / 01:27:41 25
Ian Sanderson & Ken Fox 01:32:56 20 / 03:00:37 22
Paul Smith & Alison Price 01:19:45 14 / 04:20:22 16
Gwil Thomas & Paul Kaiser 01:33:32 15 / 05:53:54 16
Richard Irvine & Richard Balshaw 01:12:19 9 / 07:06:13 16
James Tarran & Tim Straughan 01:07:01 5 / 08:13:14 12
 
Valley Striders Ladies
Myra Jones & Rachel Bentley 01:28:34 27 / 01:28:34 27
Sue Sunderland & Fiona Robins 01:35:34 29 / 03:04:08 23
Steph Gledhill & Angeline Dresser 01:26:13 25 / 04:30:21 23
Rachel Mackie & Sarah Grant 01:37:58 21 / 06:08:19 25
Sarah Mann & Hannah Corne 01:19:35 20 / 07:27:54 23
Liz Adams & Pip Trevorrow 01:17:48 17 / 08:45:42 19
 
Valley Striders Mixed
John Shanks & Gary Mann 01:20:01 7 / 01:20:01 7
Sean Cook & Dinesh Kaulgud 01:38:26 32 / 02:58:27 21
Leila Kara & Lisa Jones 01:46:22 44 / 04:44:49 32
Alan Hutchinson & Tosh Akhtar 01:45:42 35 / 06:30:31 34
Amanda Spencer & Ruth Warren 01:33:17 37 / 08:03:48 32
Anna Milburn & Chris Sawyer 01:24:32 31 / 09:28:20 32

WETHERBY JUNIOR RACE 01/09/19 (Leeds Junior Run Series)

2 Jamie Walker 0:09:34
11 Florence Pell 0:11:12
13 Toby Walker 0:11:25
32 Matthew Sedgley 0:13:52
36 Henry Pell 0:14:32
 
WETHERBY 10K 01/09/19 (Leeds Race Series)

85 Adam Parton 00:41:21
95 Rachel Davidson 00:41:46
121 Sarah Graham 00:42:43
297 Liz Reddington 00:49:36
300 Nicola Hartley 00:49:40
345 Andy Mace 00:51:15
484 Neil Sedgley 00:56:25
538 Zoe Nicholson 00:57:31
540 John Hussey 00:57:32
680 Helen Pell 01:02:46
688 Michael Robins 01:02:51
725 Christine Huckerby 01:05:03
782 Tracey Atherton 01:09:31
791 Suweta Khurana 01:10:20
811 Helen Muir 01:13:53
814 Jean Hussey 01:15:01
819 BK Bhachu 01:16:47
820 Joanne Dammone 01:16:51

This was the race targeted by the beginners group that had started in May. 6 of them ran and all have now joined as first claim members, see
http://valleystriders.org.uk/new/wetherby-10km-1st-september-2019/

YORK SUMMER LEAGUE Track & Field Meeting 4 01/09/19

U11F 150m 14 Darcey Mollitt 27.13
U11F 600m 2 Jessica Baxter 01:56.6
U11F 600m 7 Abigail Kingston 02:02.6
U11F 600m 12 Rebecca Kingston 02:19.0
U11F 75m 2 Jessica Baxter 11.61
U11F 75m 12 Abigail Kingston 12.51
U11F 75m 15 Darcey Mollitt 13.48
U11F 75m 17 Rebecca Kingston 13.78
U11F Long jump 5 Jessica Baxter 3.56
U11F Long jump 9 Abigail Kingston 3.14
U11F Long jump 13 Darcey Mollitt 2.89
U11F Long jump 20 Rebecca Kingston 2.51
U13M Long Jump 9 Rafferty Mirfin 3.61
U13M 100m 2 Rafferty Mirfin 14.53
U15F 1500m 2 Tally Diamond 05:27.2
U15M 1500m 1 Rafferty Mirfin 05:08.7
 
In the Summer League series, Jess finished in 2nd place with 51 points just 2 behind the winner.

GOLDEN MILE 07/09/19 (VSGP and LRS)

4 Jonathan Young 04:45.8
15 Alfie Jones 05:11.0
25 James Tarran 05:22.7
32 Rafferty Mirfin 05:31.8
55 Leon Jones 05:52.8
60 Adam Parton 05:57.4
88 Chris Sawyer 06:53.3

This race counted in the Valley Striders Grand Prix paired with the Hyde Park Mile earlier in the year. To see the effect on points, go to http://valleystriders.org.uk/new/wp-content/uploads/vsgp2019.xls

WEST YORKSHIRE TRACK & FIELD Championships 08/09/19

U11 Girls 75 Metres Heats 3 Jessica Baxter 2 Ht 1 11.34
U11 Girls 75 Metres Heats 11 Abigail Kingston 5 Ht 1 12.56
U11 Girls 75 Metres Final 3 Jessica Baxter 11.47
U11 Girls 600 Metres 3 Jessica Baxter 01:52.1
U11 Girls 600 Metres 6 Abigail Kingston 02:00.1
U11 Girls Long Jump 2 Jessica Baxter 3.86
U11 Girls Long Jump 7 Abigail Kingston 3.28
NB As well as winning 3 medals at the meeting, Jess was also awarded her trophy for finishing second in the league that had taken place in 6 meetings between April and July
 
WAKEFIELD OPEN Track & Field 14/09/19

U11F 600m 3 Jessica Baxter 01:54.7
U11F 600m 5 Abigail Kingston 02:00.5
U11F 600m 18 Rebecca Kingston 02:18.5
U11F 75m 2 Jessica Baxter 11.25
U11F 75m 6 Abigail Kingston 11.97
U11F 75m 24 Rebecca Kingston 14.06
U11F Long jump 2 Jessica Baxter 3.74
U11F Long jump 4 Abigail Kingston 3.44
U11F Long jump 21 Rebecca Kingston 2.60
U15M 800m 1 Rafferty Mirfin 02:30.1

VALE OF YORK HALF MARATHON 15/09/19 (VSGP)

40 Andrew Bennett 01:20:06 100
78 Ross Bibby 01:23:44 99
82 Robert Howard 01:24:27 98
92 James Tarran 01:25:02 97
141 Gary Mann 01:28:31 96
152 Joel Giddings 01:29:14 95
155 Myra Jones 01:29:23 94
220 Rachel Davidson 01:33:55 93
248 Sean Cook 01:34:50 92
290 Mark Burdon 01:37:08 91
335 Sue Sunderland 01:39:18 90
353 Liz Adams 01:39:47 89
377 Sarah Mann 01:41:14 88
402 Richard Adcock 01:42:31 87
478 Steph Gledhill 01:45:43 86
495 Chris Sawyer 01:45:55 85
600 Iain Currie 01:48:47 84
605 Angeline Dresser 01:50:10 83
924 Andy Mace 02:03:54 82
1075 Rachel Waters 02:09:50 81
1404 Charlotte Atkinson 02:40:43 80
1416 Andy Settle 02:48:00 79

NORTHERN MEN’S 6 STAGE RELAY at Sport City Manchester 15/09/19

1 Leeds City 2:00:31
2 Sale Harriers 2:02:43
3 Salford Harriers 2:02:59
25 Roundhay Runners 2:13:23
27 Valley Striders AC 2:14:20
 John Hobbs (30) 21:22
 David Herdsman (35) 22:32
 Rav Panesar (32) 22:18
 David Song (31) 22:24
 Jonathan Young (26) 22:17
 Daryl Hibberd (27) 23:27

AUTUMN HANDICAP

1 Karl Robottom 0:54:22 0:17:00 0:37:22 83
2 Alan Hutchinson 0:55:29 0:16:15 0:39:14 79
3 John Shanks 0:55:54 0:24:30 0:31:24 97
4 Tim Straughan 0:55:59 0:22:45 0:33:14 94
5 Pip Trevorrow 0:56:11 0:18:30 0:37:41 82
6 Amelia Laxton 0:56:16 0:20:30 0:35:46 87
7 Grant Potts 0:56:22 0:20:30 0:35:52 85
8 Tom Brown 0:56:31 0:22:30 0:34:01 91
9 Adam Parton 0:56:43 0:22:45 0:33:58 93
10 Mike Powell 0:57:18 0:20:45 0:36:33 84
11 Gwil Thomas 0:57:20 0:26:00 0:31:20 98
12 Richard Adcock 0:57:26 0:17:15 0:40:11 78
13 Myra Jones 0:57:30 0:23:30 0:34:00 92
14 Kim Spence 0:57:41 0:22:00 0:35:41 88
15 Andrew Bennett 0:57:46 0:26:00 0:31:46 95
16 Sofia Robottom 0:57:47 0:16:30 0:41:17 75
17 Dan Garbutt 0:57:49 0:28:30 0:29:19 100
18 Eve Bannatyne 0:57:54 0:16:45 0:41:09 guest
19 John Hobbs 0:57:55 0:28:30 0:29:25 99
20 Leroy Sutton 0:58:10 0:19:45 0:38:25 81
21 Steph Gledhill 0:58:26 0:19:45 0:38:41 80
22 Daniel Grant 0:58:30 0:27:00 0:31:30 96
23 Rob Marsh 0:58:37 0:24:15 0:34:22 90
24 Kris Howes 0:58:43 0:23:30 0:35:13 89
25 Rob Hamilton 0:59:04 0:10:15 0:48:49 72
26 Mel Smith 0:59:35 0:15:00 0:44:35 74
27 Mark Farrell 1:00:19 0:24:30 0:35:49 86
28 Angeline Dresser 1:01:17 0:20:15 0:41:02 76
29 Sean Cook 1:03:57 0:23:30 0:40:27 77
30 John Whalley 1:04:41 0:00:00 1:04:41 71
31 John Wallace 1:07:00 0:21:20 0:45:40 73
For race report see
http://valleystriders.org.uk/new/autumn-handicap-results/

YORK OPEN Track & Field 22/09/19

U11F 75m 2 Jessica Baxter 11.34
U11F 75m 7 Abigail Kingston 13.75
U11F 75m 24 Rebecca Kingston 13.87
U11F 150m 3 Alannah Thornton 23.60
U11F 150m 17 Darcey Mollitt 27.91
U13M 800m 1 Rafferty Mirfin 02:33.5
U11F 600m 3 Jessica Baxter 01:55.7
U11F 600m 4 Alannah Thornton 01:56.3
U11F 600m 6 Abigail Kingston 02:00.8
U11F 600m 14 Rebecca Kingston 02:22.0
U11F Long Jump 4 Jessica Baxter 3.68
U11F Long Jump 5 Alannah Thornton 3.57
U11F Long Jump 8 Abigail Kingston 3.17
U11F Long Jump 16 Darcey Mollitt 2.68
U11F Long Jump 19 Rebecca Kingston 2.39
 
KIRKSTALL JUNIOR RACE (ages 12-16) (approx. 2 miles) 29/09/19 (LJRS)

3 Alfie Jones 12:09
4 Jamie Walker 12:39
5 Leon Jones 13:09
10 Annabel Lim 16:19
11 Matt Sedgley 16:35
 
KIRKSTALL MAD MONK MEANDER (approx. 1 mile) 29/09/19 (LJRS)

1 Rafferty Mirfin 05:27
5 Toby Walker 05:52
6 Jessica Baxter 05:55
10 Keira Sykes 06:33
14 Alice Bonner 06:58
16 Darcey Mollitt Hill 06:59
17 Seth Bolton 07:04
19 Elsie Taylor 07:10
20 Jake Young 07:17
22 Lily Sadler 07:22
30 Ella Lim 07:47
 
KIRKSTALL 7 TRAIL 29/09/19 (LRS)

3 Jonathan Young 0:41:12
30 Paul Smith 0:48:16
48 Adam Parton 0:50:37
70 Sarah Mann 0:52:35
140 Ken Fox 0:58:01
186 Andy Mace 1:04:14
198 Bob Jackson 1:05:47
224 Neil Sedgley 1:07:13

Related Posts