V S Update 28th February 2019

– Food on Tuesday 5 March
– Meanwood Junior Races
– Membership Renewal
– Team Race Dates
– Races for Juniors (including Peco Relays and Track & Field)
– Results from Peco event 5, Peco Series, National XC, Snake Lane

Food for Tuesday 5 March after both training sessions

Food will be available around 7:15pm.  Choices are
– Sausage and chips
– Beef lasagne
– Jacket potatoes with veggie cheese and/or baked beans and/or coleslaw (V)

Cost is £3 per portion.  It is not possible to order
half portions for juniors, but two small juniors could share a portion (extra
plate and cutlery will be provided), or a junior could share a part of their
full portion with a hungry adult.

Please order to earlyfood@valleystriders.org.uk  by
9:30a.m. Monday 4 March stating how many portions of
sausage & chips you require, how many portions of beef lasagne and how many
portions of jacket potatoes.

Pay on the night, but if you order and then don’t turn up, if
we’re not able to re-sell your portion(s), you will be liable to pay.

Food after the adults training sessions will be available at
8:30pm, see Facebook post to order.

Meanwood Junior Races

Last year we held some races for juniors on a Tuesday evening in
May
– 1km (approximately) for juniors in school years 2 to 4 (there were 45
runners)
– 2km (approximately) for juniors in school years 5 and 6 (42 runners)
– 3km (approximately) for juniors school years 7 and above (26 runners)

Shall we have another one this year?  Can
we can get enough volunteers to do promotion and marshal on the day?

Please email juniors@valleystriders.org.uk if you can
help.  We will discuss on 5 March.

Membership renewal

Thank you to those who’ve paid recently.  We now have 74
still to pay (but that is still one-sixth of our membership)

Juniors not paying by 28 February will be removed from the
membership list, email distribution list and juniors Facebook group as this group
is members-only.

Adults not paying by 31 March will be removed from the membership
list, email distribution list, the VSAC Facebook group and the Fell Runners
Facebook group as these groups are members-only.

I have had at least 10 emails saying “I thought I had
paid”. If in doubt, please check www.valleystriders.org.uk/vsmemreg.htm

Any queries please email membership@valleystriders.org.uk .  If
you no longer wish to be a member, please email membership@valleystriders.org.uk –
it will save us sending you further correspondence, thanks.

If you’ve recently joined Valley Striders there is a page of
useful information on the website www.valleystriders.org.uk/justjoined.htm (this
can also be reached by selecting “For Club Members” or “For New
Members” from the top bar of the website home page.

Team Race Dates

The Grand Prix and Fell Championship races are now listed on the
website www.valleystriders.org.uk/vsdates.htm .  Many
are listed with provisional dates based on the equivalent date from 2018; if
you’re aware of confirmed dates please email back.

Here are some team races not in the Grand Prix, please email teams@valleystriders.org.uk if
you wish to be considered for any, some or all of these.
– Sat 16 March – Yorkshire Vets Cross Country Championships at Costello Stadium
Hull – individual and team championships, further information can be found
at http://www.yvaa.org/championships/ 
– Sun 24 March – Northern Road Relays (men’s team of 12, women’s team of 6) at
Birkenhead
– Sat 30 March – Yorkshire Road Relays (men’s team of 4 by 3 miles, women’s
team of 4 by 3 miles) at Bodington.  These are not just for elite
runners, I’m sure several clubs will be sending more than one team of each
gender and I wouldn’t be surprised if one or two clubs send 10 or more teams.
Can we get several teams?
– Sun 31 March – Peco Relays (location TBA, probably South Leeds) details to
follow but please make up your own teams
– Sat 6 April – National Road Relays

Sarah Smith is organising teams for the Calderdale Way Relay on
Sun 19 May, email Sarah sarahsmith1@hotmail.com if interested.

Races for Juniors

Reminder that the races included in your membership package are
– Peco Junior Relays – see below
– Meanwood Trail junior races a Tuesday evening in May
– Pudsey junior races (held alongside 10k) 16/06/19
– Eccup junior races (held alongside 10 mile) 30/06/19
– Golden Acre relays a Tuesday evening in July

Other events include
– Sun 24 March – Northern U15 and U17 road running championships at Birkenhead

Peco Junior Relays

On 31 March, probably in South
Leeds / Middleton Park, probably starting at 10:00a.m.

These are for teams of 3 runners and there are 6 team categories
– younger (all runners must be school year 6 or younger) – girls, boys and
mixed (2 girls 1 boy or 1 girl 2 boys)
– older (team contains at least one school year 7 or older) (team may contain
any number of year 7+) – girls, boys and mixed

If you’d like to run, please email juniors@valleystriders.org.uk

If you know who you’d like to run with please include this in your
email, but if you do this, first make sure that they are available and want to
run with you (it’s a long story…)

Track and Field for Juniors

Last year a number of our juniors went to track & field
meetings organised by City of York AC at York University athletics track. This
year there will be 6 or 7 meetings and the dates are Mon 22 April, Mon 6 May,
Sat 25 May, Sun 9 June, Sun 1 September and Sun 22 September and possibly Sun
28 July. Four of these meetings (the first three and one other) are the
“York Summer League” for which the entry fee last year was £20 for
the series. The other meetings are open meetings – last year the entry fees
were £7.50 in advance or £12 on the day. Under 11’s compete at 75m, 600m, short
putt and long jump, older juniors also have high jump, discus and javelin
available and their distances are 80m and 800m. There is usually a choice of 4
events, sometimes just 3. Details at www.cityofyorkathleticclub.net  and
click on “Summer League” or “York Open”.

Our juniors also competed in the West Yorkshire Track and Field
League last year. This year the meetings are at Cleckheaton and
Halifax (but not Wakefield) and the dates are Sun 14 April (Clk),
Wed 1 May (Hfx), Wed 29 May (Clk),
Wed 19 June (Hfx), Wed 10 July (Hfx),
Sun 28 July (Clk) and Sun 9 September (Clk). The first 6 meetings are a series / league and the
cost is £15 for juniors for the series. The cost for the final event is likely
to be around £9. For all Sunday meetings, juniors can compete part in a maximum
of 3 events. Under 11’s compete at 75m, 600m, short putt and long jump, older
juniors also have high jump and discus available and their distances are 80m
and 800m. For the Sunday meetings there is usually a choice of 3 or 4 events,
but for the Wednesday meetings there are usually only 2 available – one track
and one field. Even if you can only go to the Sunday meetings, £15 is
reasonable value. Details at http://www.westyorkshireathletics.org.uk  

There are also a number of track and field open meetings at
other venues 
– Sun 24 March – Spenborough (school year 4
and above) Details at http://www.spenac.co.uk 
– Sun 7 April – Wakefield. There should be info at http://www.wakefield-harriers.co.uk but
the website says the webmaster has retired!

– Sat 20 April – Doncaster (minimum age 8 on day). Details
at http://www.doncasterathleticclub.com/spring-open-meeting-2017 (NB
this is definitely the 2019 meeting even though the URL says 2017)

NB for all of the above, age groups are at 31 August 2019 so
under-11s are school years 4 and 5. York has an under-9 category for their open
meetings and also allows good year 3’s to compete in the under-11 category at
the league meetings but other organisers are more strict on
age categories.

I’m hoping we can book a couple of training sessions at GSAL on
2 and 16 April so that we can practice track and field before the West Yorks
series and City of York series start. If this happens, then we’ll extend the
sessions by half an hour before and after specifically for the juniors entered
for these two series to practice the field events.

There is a post on in the VS Juniors Facebook group for this,
please comment.  If you’re not on Facebook, please email juniors@valleystriders.org.uk with
your comments.

RACE RESULTS

Peco Event 5 at Roundhay – juniors

Girls School years 2-4
6 Rebecca Kingston 10:09
9 Jessica Guthrie 10:34
14 Darcey Mollitt 10:41 
19 Mary Venning 10:51 
20 Natalie Ward 10:54 
22 Lily Sadler 11:23 
24 Florence Bell 11:32 
26 Caitlyn Hartley 11:51 
30 Annabel Khan 12:07 
32 Amelie Mclaren 12:16 
38 Sarah Dennison 12:58 
40 Lucy Adcock 13:17 
44 Elsie O’shea 15:49

Boys School years 2-4 
6 Michael Fotherby 09:00 
7 Aiden Thornton 09:31 
11 Lars Hunter 09:54 
13 Frankie Riley 10:09 
15 Sammy Whitehouse 10:20 
19 Henry Pell 10:33 
21 William Barton 10:38 
22 Jamie Smith 10:52 
23 Simeon Shackleton 11:09 
24 Bertie Bell 11:16 
28 Julien Warr 11:51 
29 Josh Holt 11:55

Girls School Years 5-6

3 Jessica Baxter 08:20 
7 Alannah Thornton 08:42 
14 Abigail Kingston 09:06 
17 Freya Hunter 09:22 
20 Christa Shackleton 09:30 
54 Ella Lim 12:46

Boys School Years 5-6 
3 Rafferty Mirfin 07:59 
5 Samuel Preston 08:03 
10 Ethan Taylor 08:14 
12 Zach Taylor 08:28 
13 Toby Walker 08:30 
16 Zak Reisman 08:38 
17 Luke Mackreth 08:39 
21 Jonah Mclaren 08:48 
30 Ben Shenderey 09:12 
31 Marcus Johnstone 09:15 
32 Joseph Whitehouse 09:23 
38 Oliver Lubiecki 09:48 
45 James Khan 12:10

Girls School Years 7-9 
3 Tally Diamond 13:32 
7 Florence Pell 15:02 
20 Annabel Lim 16:59

Boys School Years 7-9 
8 Jamie Walker 12:55 
21 Tom Mackreth 14:21 
30 Finley Mclaren 15:13 
31 Griff Lippiatt 15:22 
38 Matthew Sedgley 17:12

Girls School Years 10-12 
6 Rosie Goode 16:39

Boys School Years 10-12 
4 Reuben Hill 13:02

Peco Event 5 at Roundhay – adults

Ladies
22 Sarah Graham 34:24 
39 Sarah Mann 36:16 
51 Steph Gledhill 37:32 
95 Rachel Taylor 39:54 
119 Liz Ball 41:02 
124 Carole Schofield 41:24 
201 Pascale Fotherby 44:57 
227 Lisa Jones 46:11 
237 Vicki Johnstone 46:41 
258 Bethany Lovell 47:28 
276 Julie Mcgurk 48:21 
346 Leila Kara 54:51 
348 Emma Wallace 55:02 
351 Sally Merchant-Edge 55:14 
364 Jean Hussey 59:23 
Ladies team was 7th on the day and finished in 5th place for the season
Ladies vets team was 4th on the day and finished in 2nd place for the season

Men 
5 Matthew Hallam 27:24 
22 Jon Pownall 29:19 
24 Tom Venning 29:20 
47 Huw Lippiatt 30:10 
55 Daniel Robins 30:36 
56 Gary Mann 30:39 
60 Jonathan Ball 30:45 
74 Gwilym Thomas 31:11 
104 Simon Vallance 32:06 
113 Graham Jones 32:25 
121 Clive Bandy 32:47 
122 Tom Brown 32:47 
134 Mark Farrell 33:08 
146 Paul Smith 33:33 
151 Ian Sanderson 33:42 
152 Vernon Long 33:42 
158 Sean Cook 33:53 
175 Adam Parton 34:26 
183 Roy Huggins 34:38 
204 Sean Fitzgerald 35:30 
207 Matt Carter 35:32 
227 Tony Mills 36:10 
244 Ken Fox 36:56 
255 Alistair Preston 37:20 
267 Iain Currie 37:41 
281 Richard Walker 38:20 
295 Michael Hall 38:44 
304 Dave Simms 38:54 
326 Chris Sawyer 39:42 
331 Graham Pawley 40:00 
333 Paul White 40:06 
345 John Hussey 40:28 
378 John Wallace 42:31 
385 Bob Jackson 42:52 
386 Malcolm Coles 42:55 
419 Paul Mackreth 45:30 
431 Brian Tyrrell 48:30 
441 Neil Sedgley 50:21 
445 Tony Haygarth 51:38 
446 Philip Lim 51:43 
Mens team was 4th on the day and finished in 4th
place for the season having been 4th in every race!
Mens vets team was 2nd on the day and finished
in 2nd place for the season

Peco Series Results – juniors

69 junior Striders ran 1 or more races. In brackets is school
year. At the end (5) indicates all 5 races run, entitled to series memento
which will be handed out at Peco relays on 31 March

Girls School Years 2-4
3 Rebecca Kingston (3) 16 (5)
5 Natalie Ward (4) 24 (5)
7 Darcey Mollitt (4)
36 (5)
15 Mary Venning (3) 78 (5)
16 Lily Sadler (4) 81
17 Caitlyn Hartley (3) 89
19 Florence Bell (3) 97 (5)
21 Annabel Khan (4) 104 (5)
26 Amelie Mclaren (3) 134
28 Elsie O’shea (3) 158
ran 3 races Alice Bonner, Ella Youngs, Jorgie Hartley
ran 1 race Jessica Guthrie, Sarah Dennison, Lucy Adcock

Boys School Years 2-4
8 Aiden Thornton (2) 40 (5)
9 Frankie Riley (4) 41
13 Lars Hunter (4) 61
15 Sammy Whitehouse (2) 75
16 Henry Pell (4) 80 (5)
18 Josh Holt (4) 85
19 William Barton (4) 86
20 Bertie Bell (2) 100 (5)
21 Jamie Smith (4) 101 (5)
23 Julien Warr (4) 108 (5)
ran 2 races Michael Fotherby
ran 1 race Simeon Shackleton, Nicholas Robins

Girls School Years 5-6
2 Jessica Baxter (5) 14
9 Alannah Thornton (5) 36 (5)
10 Abigail Kingston (5) 37 (5)
12 Freya Hunter (6) 50
37 Ella Lim (6) 185
ran 3 races Holly Mackie
ran 1 race Christa Shackleton, Katy Irvine

Boys School Years 5-6
1 Rafferty Mirfin (6) 6 (5)
4 Samuel Preston (6) 23
6 Zak Reisman (6) 42
9 Toby Walker (6) 50 (5)
10 Luke Mackreth (5) 53 (5)
12 Jonah Mclaren (6) 75
16 Ben Shenderey (5) 93
17 Ripley Barclay (6) 98
18 Joseph Whitehouse (5) 105
21 Marcus Johnstone (6) 111 (5)
22 Oliver Lubiecki (5) 114 (5)
26 James Khan (6) 144 (5)
28 Bruce Mackie (6) 153
ran 2 races Ethan Taylor, Zach Taylor
ran 1 races Iestyn Lippiatt

Girls School Years 7-9
4 Tally Diamond (9) 13 (5)
7 Florence Pell (7) 37 (5)
17 Celia Cottrell (9) 69
22 Annabel Lim (8) 95
ran 2 races Josie Pawley

Boys School Years 7-9
5 Jamie Walker (8) 20
16 Tom Mackreth (9) 80 (5)
23 Finley Mclaren (8) 121
29 Matthew Sedgley (7) 147 (5)
ran 3 races Alfie Jones
ran 2 races Griff Lippiatt
ran 1 race Leon Jones

Girls School Years 10-12
3 Rosie Goode (10) 23
ran 1 race Sophia Lubiecki

Boys School Years 10-12
4 Reuben Hill (10) 21 (5)
ran 2 races James Preston

Note that all of these count towards the Leeds Junior Run Series
2018/19 which is free to enter, see www.leedsathletics.net

Peco Series Results – adults

94 Striders ran 1 or more races. In brackets are age category and
category position in brackets.  At the end (5) indicates all 5 races
run, entitled to series memento which will be handed out at Peco relays on 31
March

Senior women

19 Sarah Mann (F35-4) 1857.6 (5)
33 Steph Gledhill (F40-8) 1746.3
43 Claire Capper (FSEN-18) 1667.7
108 Liz Ball (F65-1) 1307.2
238 Pascale Fotherby (F40-40) 808.9
243 Vicki Johnstone (F45-34) 793.9 (5)
296 Lisa Jones (F45-41) 649.9
414 Leila Kara (F50-54) 387.5 (5)
622 Jean Hussey (F65-8) 50.9
– ran 3 races Sarah Graham, Rachel Mackie, Sue Sunderland, Carole Schofield,
Liz Reddington, Ruth Warren
– ran 2 races Rachel Bentley, Amanda Spencer, Chloe Hudson, Alison Eaves-Lai,
Nicola Hartley, Anna Milburn, Bethany Lovell, Julie Mcgurk,
Becky Murray
– ran 1 races Myra Jones, Kim Spence, Liz Adams, Fiona Robins, Samantha
Harris, Cathryn Preston

Senior men

4 Matthew Hallam (MSEN-4) 1978.3 (5)
12 Jon Pownall (MSEN-7) 1931.9 (5)
42 Gary Mann (M35-8) 1783.7 (5)
52 Daniel Robins (M35-12) 1724.7
54 Gwilym Thomas (M40-9) 1709.8
56 Jonathan Ball (M40-10) 1705.5
88 Clive Bandy (M40-15) 1531.1
91 Tim Straughan (M50-8) 1528
118 Ian Sanderson (M45-12) 1406.7 (5)
125 Vernon Long (M50-10) 1392
157 Roy Huggins (M55-6) 1249.9
162 Adam Parton (M45-18) 1231.9
220 Sam Davison (MSEN-84) 999.5
241 Ken Fox (M60-4) 947.1
282 Richard Walker (M50-31) 824.6 (5)
303 Graham Pawley (M50-34) 766.5
351 John Hussey (M65-6) 657.9
377 Paul White (M70-2) 592.8 (5)
411 Chris Sawyer (M60-10) 518.1 (5)
559 Malcolm Coles (M75-1) 283.5 (5)
616 Paul Mackreth (M40-88) 198.2 (5)
653 Philip Lim (M45-99) 136.9 (5)
683 Neil Sedgley (M50-87) 102.8 (5)
– ran 3 races Tom Venning, James Tarran, Simon Vallance, Graham Jones, Richard
Balshaw, Paul Smith, Tom Brown, Mark Farrell, Sean Cook, Sean Fitzgerald, Matt
Carter, Alistair Preston, Scott Mackie, Michael Hall, Leroy Sutton, Tim Towler,
Bob Jackson, Brian Tyrrell
– ran 2 races Simon Midwood, Richard Crawley, Huw Lippiatt, Benjamin Hall, Danny
Murray, Tony Mills, Dave Simms, Mike Furby, Alan Hutchinson, Michael Tinker,
Neil Hall
– ran 1 races Daniel Fisher, Richard Smith, Richard Knell-Moore, Richard Drake,
Rob Marsh, Mike Powell, Iain Currie, Stephen Dixon, Michael Robins, John
Wallace, Nick Smith, Dinesh Kaulgud

National Cross Country

15 juniors and 37 adults had a great day out at Harewood competing
for Valley Striders against the best athletes and clubs in England.

In the three races where we had sufficient runners to make a team,
we finished 32nd, 40th and 38th club (there are over 1000 affiliated athletics
clubs in England).

Just to illustrate how seriously this event is taken, teams came
from as far away as Cornwall, Kent, Cumbria and the Isle of Man.  In
the under 13 boys event the first 3 places were taken by athletes from Norfolk,
Dorset and Warwickshire.  The top 3 teams were from London, Berkshire
and Cambridgeshire.  The VS under 13 boys were the third best placed
team from West Yorkshire and the fourth best team from the whole of Yorkshire.

V S do offer huge
congratulations to Leeds City who were winners of the senior women’s team
trophy and the senior women’s team trophy.  Apparently this feat was
last achieved 47 years ago, and at that time the men’s and women’s events were
at different locations, so Leeds City have a
unique result in achieving the double at the same location.

A big thank you to Paul Furness, Steve Dixon, Tosh Akhtar and Mark
Woodhead for helping set up the course on the Friday and to Paul Furness and
Mick Tinker who marshalled on the day and to Sam Harris, Leila Kara and Liz
Adams who helped dismantle the tape and stakes after the final
race.  Your correspondent also did some set up and marshalling, then
was subbed by Myra (thank you!) at 2:40pm
and arrived on the start line with 2 minutes to spare!

Thank you also to a good number of V S supporters at many points
round the course.

Under 13 girls
284 Freya Hunter 0:13:33 
324 Florence Pell  0:13:50 
325 Josephine Pawley 0:13:51 
362 Evie Rose (Leeds C) 0:14:19
418 finished

Under 13 boys 
91 Jamie Walker 0:11:19 
214 Rafferty Mirfin 0:12:04 
245 Alfie Jones 0:12:15 
300 Leon Jones 0:12:46 
310 Toby Walker 0:12:53 
339 Griff Lippiatt 0:13:14 
402 Jamie Youngs 0:15:18 
408 finished  
 team (4 to count) 32nd/43 complete teams 

Under 15 girls
277 Tally Diamond 0:19:27 
320 Sofia Robottom 0:20:15 
362 finished

Under 15 boys
224 Reuben Hill 0:16:13 
296 Isaac Rose 0:17:23 
346 finished

Under 17 women
177 Sophia Lubiecki 0:23:30 
220 finished

Senior Women
164 Myra Jones 0:34:38 
303 Rachel Bentley 0:37:04 
427 Amanda Spencer 0:39:11 
453 Stephanie Gledhill 0:39:32 
469 Samantha Harris 0:39:44 
496 Elizabeth Adams 0:40:15 
507 Sarah Mann 0:40:33 
527 Jenny Hall 0:40:51 
624 Carole Schofield 0:42:28 
810 Ruth Warren 0:46:23 
885 Pascale Fotherby 0:48:32 
954 Sara Dyer 0:52:05 
1018 Leila Kara 1:00:04 
1019 Emma Wallace 1:00:15 
1034 finished  
 team (4 to count) 40th/114 complete teams

Senior Men
148 Matthew Hallam 0:40:45 
424 Daryl Hibberd 0:43:57 
440 Jon Pownall 0:44:09 
518 Tom Venning 0:45:04 
521 Matt Chadwick 0:45:07 
645 Huw Lippiatt 0:46:19 
769 Gary Mann 0:47:23 
809 Paul Fotherby 0:47:49 
813 Benjamin Hall 0:47:51 
925 Simon Vallance 0:48:55 
998 James Tarran 0:49:31 
1087 Steve Webb 0:50:26 
1169 Paul Smith 0:51:12
1259 Graham Jones 0:52:07
1354 Ian Sanderson 0:53:15 
1355 Mark Farrell 0:53:15 
1395 Richard Balshaw 0:53:44 
1484 Sean Cook 0:54:45 
1498 Matt Carter 0:55:00 
1644 Ken Fox 0:57:20 
1731 Sam Davison 0:58:52 
1810 Steve Dixon 1:00:52 
1844 Paul White 1:02:06 
1869 Leroy Sutton 1:03:07 
1950 Bob Jackson 1:08:17 
2008 finished  
 team (6 to count) 38th/144 complete teams
 team (9 to count) 26th/74 complete teams

Snake Lane 10

13 Jonathan Ball 0:56:52
16 Rav Panesar 0:57:44
216 Michael Hall 1:13:09
803 Neil Hall 1:38:10
1035 finished

Harewood Half Marathon

Please send results to raceresults@valleystriders.org.uk

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]