V S Update - 29 June 2018

- Eccup Junior Races - Sun 1 July
- Tue 3 July - Training, Food and Tony's Leaving Collection
- Danefield Relay - Tue 3 July
- Golden Acre Relay and Junior Relay - Tue 10 July
- Navigation Improvers Session - Tue 10 July
- Washburn Relay and Junior Relay - Fri 13 July
- York Summer League - Sun 15 July
- Leeds Country Way Relay
- Meanwood Valley Trail Race - help needed
- Results from Bradford Millennium Way, Junior 1 Mile, Club Handicap, Hyde Park Mile.

Eccup Junior Races 1 July

Details and entries via www.racebest.com . 3 in advance (before 12 noon Saturday) or 5 on the day. I see 23 Valley Striders juniors and 2 on the waiting list have entered. See you Sunday!

Tuesday 3 July - Training, Food and Leaving Collection for Tony (the chef)

All training groups from Leos (Danefield Relay details below). The session is NOT open to juniors on the waiting list.

Followed by pie and peas, there will be 3 sittings
- For "early" food at 7:15pm please order to earlyfood@valleystriders.org.uk
- For "late" food at 8:25pm please order to food@valleystriders.org.uk or via Facebook event stating "8:25"
- For "very late" food at 9:25pm (for those running at Danefield) please order to food@valleystriders.org.uk or via Facebook event stating "9:25"
- For all bookings, please order meat pie or vegetable bake, say whether you want mushy peas or baked beans, and say whether you want a full or half portion
- Please book by Sunday 1 July 10pm, no bookings will be accepted after this time

This will be Tony's last Tuesday at Leos. If you wish to donate to a leaving collection for Tony, please make a payment to
"AC Payments"
Sort Code: 53-70-00
A/c Number: 72143851
Reference to include your name and "Tony"
. If you pay before Monday 4pm, we will be able to identify your payment and include you on a list of names on his leaving card.

We haven't agreed what to buy, one suggestion is to give him the cash to put towards new kitchen knives and/or baking trays for his new job.

There will be a presentation to Tony at 9:30pm. Thank you to those who have already donated.

NB THERE IS A PROJECTION SCREEN AT LEOS SO YOU WON'T MISS ENGLAND VS COLOMBIA (unless you're facing the wrong way).

Danefield Relay - Tuesday 3 July (from Amanda Seims)

Teams of 3 needed for the Danefield relay on 3rd July with each person running a nice hilly 3 mile loop. We had a great turnout from the club last year, so hopefully the same this year and then back to Leos for food.

There is an event page on facebook but if you can't access that then you can find race details here: https://www.fellandale.com/danefieldrelay/ and join a team on the spreadsheet here: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iSe1hNBqrt__Z4r_Sv6UUIzNa8MVFceWtPBmP6jgJso/edit?usp=sharing

Minimum age 12. There is an event in the VS Juniors FB group https://www.facebook.com/groups/369749209844475/ , please respond to this post if you want to form a young adults team.

Golden Acre Relay and Junior Relay - Tuesday 10 July

Organised by Abbey Runners. 3 x 2.75 miles at 7pm. Minimum age 13. Entries are only available on the night, from 6pm onwards, but entry forms can be downloaded, printed and completed in advance to save time on the night:

http://www.abbeyrunners.co.uk/golden-acre-relay/

Junior relay - This year, for the first time, there will also be a 3 x 1 mile Junior relay for 6 - 12 year olds, starting at 6:30pm, registration from 5:30pm. There will be 2 age categories of junior teams, one where all team members are aged 9 or less, the other is open to any age. Prizes for 1st boys team, 1st girls team and 1st mixed team in each age category.

http://www.abbeyrunners.co.uk/golden-acre-relay/

There is an event in the VS Juniors FB group https://www.facebook.com/groups/369749209844475/ , please respond to this if you want to discuss forming a junior team (or juniors 13+ for a "young adults" team"). Please email juniors@valleystriders.org.uk by Saturday 7 July if you definitely want to run. Names will be shown at www.valleystriders.org.uk/vsteams.htm. Entry fees for juniors will be paid by the club for those whose entry fees were included in their membership (most of you). We have 27 names so far.

NB THERE WILL BE NO TRAINING SESSIONS ON TUESDAY 10 JULY other than the Navigation Improvers session (see below)

Valley Striders Navigation Improvers Session - Tuesday 10 July

Please see previous V S Update www.valleystriders.org.uk/up180624.htm

Washburn Valley Relay and Junior Relay - Friday 13 July

Please see previous V S Update www.valleystriders.org.uk/up180624.htm

York Summer League - Sunday 15 July

Please see previous V S Update www.valleystriders.org.uk/up180624.htm . Please email juniors@valleystriders.org,uk by 8 July if you want to enter in advance (7.50), otherwise enter on the day (12)

Leeds Country Way

We had 54 people who replied to the teams address and/or responded to the Facebook event so we have entered 4 teams - Men, Ladies, Vets and "B". The men/ladies/vets teams have been selected by the team managers, the "B" team has been selected from the 18 who didn't get into men/ladies/vets on the basis of who was earliest to reply.

If you did put your name down, then over the next 2 weeks, the team managers will be in contact with you, and, for the 6 who haven't been selected, will ask you whether you wish to remain on the list as reserves.

In some years we have had as many as 10 drop out before race day, so anyone who hasn't put their name forward but would like to run should email the teams@valleystriders.org.uk and ask to be put on the list of reserves.

Meanwood Trail Race - help needed (from Steph)

We are hosting the Meanwood Valley Trail Race this year, this was a successful event which has had a break for the last three years.

The race will be on Saturday 15th September. It's a tricky course in terms of navigation and therefore we need at least 70 volunteers.

Please can you email help@valleystriders.org.uk if you can help.

Thanks

Steph

RESULTS

Bradford Millennium Way Relay

The Valley Striders team finished 27th out of 50 teams.

1

Chloe Hudson

02:05:00

42

Sue Sunderland

02:05:00

42

2

Leila Kara

01:44:42

39

John Hussey

03:49:42

40

3

Tahir Akhtar

01:11:35

18

Richard Irvine

05:01:17

34

4

Amanda Seims

01:22:45

10

Matt Chadwick

06:24:02

28

5

Sarah Grant

01:38:04

17

Rachel Mackie

08:02:06

27

 

Junior 1 Mile

Thanks to all the assistants!

Race 1 - school years 1 to 4

1

Luke Mackreth

06:22

M

4

2

Ben Shenderey

06:43

M

4

3

Jessica Baxter

06:45

F

4

4

Dexter Rosenberg

07:00

M

4

5

Abigail Kingston

07:03

F

4

6

Frank Riley

07:21

M

3

7

Gemima Beckley

07:37

F

4

8

Alfie Young

07:40

M

4

9

Henry Baker

07:42

M

4

10

William Barton

07:47

M

3

11

Rebecca Kingston

07:51

F

2

12

Alice Bonner

07:53

F

3

13

Max Burrows

08:36

M

3

14

Sam Waite

08:56

M

3

15

Natalie Ward

09:04

F

3

16

Jamie Smith

10:08

M

3

17

Elsie O'Shea

13:00

F

2

18

Millie McLaren

13:00

F

2

 

Race 2 - school years 5 to 6 (and two late arrivals)

1

Leon Jones

05:52

M

6

2

Rafferty Mirfin

06:23

M

5

3

Griff Lippiatt

06:30

M

6

4

Joe McLaren

06:37

M

5

5

Flo Pell

06:41

F

6

6

Reuben Barnett

06:48

M

5

7

Gus Cawcutt

06:50

M

5

8

James Taylor

07:07

M

5

9

Freya Hunter

07:08

F

5

10

Lyba Malik

07:08

F

6

11

Billy Broadhurst

07:33

M

5

12

Matthew Sedgley

07:57

M

6

13

Katy Irvine

08:06

F

5

14

Martha O'Shea

08:10

F

5

15

Nuala Hagerty

08:14

F

6

16

Lars Hunter

08:29

M

3

17

Junior Barclay

12:00

M

1

 

Race 3 - school years 7 to 99

1

Reuben Hill

06:05

M

9

2

Feargus Hagerty

06:20

M

9

3

Josephine Pawley

06:23

F

7

4

Hannah Taylor

06:43

F

7

5

Sam Warden

07:13

M

8

6

Sam Mackreth

07:53

M

7

7

Paul Mackreth

08:23

M

adult

 

Club Handicap - Summer Trail Route

Thanks to Sue and Paul for organising and to the 12 marshals.

The cup was awarded to John Batchelor as Dave and Angeline didn't have "form" in the computer

Pos

 

Gun Time

Hcap

Chip Time

GP pts

1

Dave Middlemas

0:52:31

19:00

0:33:31

92

2

Angeline Dresser

0:56:25

18:45

0:37:40

79

3

John Batchelor

0:56:28

22:30

0:33:58

91

4

Andrew Bennett

0:56:35

26:45

0:29:50

99

5

Liz Ball

0:56:42

15:00

0:41:42

75

6

Alistair Smyth

0:56:46

18:15

0:38:31

78

7

Simon Vallance

0:56:47

24:25

0:32:22

94

8

Sarah Diamond

0:56:48

04:15

0:52:33

65

9

Lisa Jones

0:57:00

10:15

0:46:45

67

10

David Merritt

0:57:05

20:00

0:37:05

82

11

Dan Robins

0:57:09

25:30

0:31:39

95

12

Kat O'Mahony

0:57:11

22:30

0:34:41

86

13

Paul Fotherby

0:57:14

25:45

0:31:29

97

14

Rob Marsh

0:57:17

23:15

0:34:02

90

15

Richard Adcock

0:57:58

18:45

0:39:13

77

16

Daryl Hibberd

0:58:04

28:30

0:29:34

100

17

Huw Lippiatt

0:58:07

27:30

0:30:37

98

18

Clive Bandy

0:58:21

26:45

0:31:36

96

19

Joe Hanney

0:58:24

21:15

0:37:09

81

20

Myra Jones

0:58:38

24:25

0:34:13

88

21

Mick Loftus

0:58:55

24:45

0:34:10

89

22

Roy Huggins

0:59:09

24:00

0:35:09

85

23

Bob Jackson

0:59:18

16:45

0:42:33

70

24

Adam Parton

0:59:25

24:00

0:35:25

84

25

Sofia Robottom

0:59:30

17:15

0:42:15

74

26

Karl Robottom

0:59:37

17:15

0:42:22

72

27

Gary Mann

0:59:41

26:30

0:33:11

93

28

Anne Worrall

0:59:46

11:15

0:48:31

66

29

Joel Giddings

0:59:49

25:15

0:34:34

87

30

Claire Capper

1:00:02

17:30

0:42:32

71

31

Sarah Graham

1:01:02

23:30

0:37:32

80

32

Tally Diamond

1:02:18

21:15

0:41:03

76

33

Steph Gledhill

1:02:49

20:30

0:42:19

73

34

Liz Wood

1:02:49

19:00

0:43:49

68

35

James Tarran

1:02:50

27:00

0:35:50

83

36

John Wallace

1:04:25

21:15

0:43:10

69

 

Hyde Park Mile

Report from Bob

What a brilliant event! 312 runners seeded into 12 heats such that each heat had a set of closely matched estimated times.

There was a junior half mile race before the first heat and half way through the proceedings there were 7 competitors in the 1 mile race walk where the winner, Cameron Corbishley, equalled his own British record of 5:59.

For 7 entry fee you got between 5 and 10 minutes of running and a further 75 minutes of entertainment watching and cheering the athletes in the other 13 races.

There were 11 Valley Striders taking part and also scoring VSGP points. And Leeds Race Series points too, if entered.

And actually we had the fifth highest number of participants, but 3 clubs were making it a big night out with 63 from Hyde Park Harriers, 44 from Bramley Breezers and 38 from Chapel Allerton Runners.

Please put it in your list of races to do next year, I guarantee you'll enjoy it!

Pos

 

Gun Time

Chip Time

GP Pts

Heat position

11

Simon Midwood

04:58.0

04:57.0

100

9/14 (Heat 12)

36

Joel Giddings

05:28.9

05:26.6

98

9/29 (Heat 10)

43

Graham Jones

05:35.1

05:33.7

96

14/29 (Heat 10)

78

Sean Cook

05:58.3

05:56.3

94

12/22 (Heat 9)

108

Ken Fox

06:16.3

06:14.8

92

22/22 (Heat 9)

113

Alex Watson-Usher

06:20.7

06:18.9

90

8/29 (Heat 7)

143

Paul Jones

06:38.7

06:38.3

88

21/29 (Heat 7)

153

Amanda Spencer

06:43.5

06:42.2

86

3/28 (Heat 5)

169

Sue Sunderland

06:54.4

06:53.3

84

16/20 (Heat 6)

170

Bob Jackson

06:55.5

06:53.5

82

17/20 (Heat 6)

226

Jacqui Hill

07:44.4

07:42.1

80

14/30 (Heat 3)

 

NB junior results not yet published, but Keira Jones was 3rd overall and 1st girl and the Williams-Dustan brothers also took part (results in next V S Update)